Greentop
Mahe ja 100% orgaaniline
Maheväetis Taimeramm

Mahe8väetist Taimeramm toodetakse Eestis, Tuhalas. Väetise tooraineks on maheveise kasvandusest pärit sõnnik, mis komposteeritakse ning seejärel töötlevad Staratel tõugu vihmaussid selle ümber taimedele hästi omastatavas vormis toitainete rikkaks vermihuumuseks. Veisesõnniku komposteerimisel tõuseb massi temperatuur kuni 53 ºC ning nii hävinevad patogeenne mikrofloora, umbrohuseemned, ussnugiliste munad ja nematoodid. 45-60 ööpäeva pärast on mass vihmaussidele söögiks sobilik ning on sellisena kõlblik vaid järgmised 2-3 kuud. Vihmausside elutegevuse järgselt sisaldab mass juba usside seedetraktist pärinevaid ensüüme, mullale ja taimedele kasulikke mikroorganisme ning selles on võrreldes teiste orgaaniliste väetistega oluliselt kõrgemad vees , lahustuva lämmastiku, fosfori ja kaaliumi tasemed. Ka mikroelemendid on vermihuumuses taimede jaoks hästiomastataval kujul.

Vermikompost (väärtused mõneti varieeruvad): pH 8,4; lämmastik (N) 0,41 kg/m3; fosfor (P) 0,08 kg/m3; kaalium (K) 0,64 kg/m3

Kontsentraat (väärtused mõneti varieeruvad): pH 8,5; lämmastik (N) 0,36 kg/m3; fosfor (P) 0,05 kg/m3; kaalium (K) 0,62 kg/m3

Kas teadsid?

Lämmastik, fosfor ja kaalium on erinevas vahekorras ka mineraalväetiste peamised koostisosad. Lämmastikuühendid on taimedele peamiseks toiduks; fosfor on oluline fotosünteesi ja kasvu edendaja ning parandab paljude teiste elementide omastamist; kaalium aga reguleerib vee tasakaalu ning suhkrute moodustumist taimes, mis omakorda on eelduseks taimede heale vastupidavusele ja ühtlasele saagi valmimisele. Taimeramm annab taimele kõik kasvuks ning arenemiseks vajaliku taimele kättesaadavas ja ökoloogiliselt jätkusuutlikus vormis ning on inimestele ja loomadele ohutu.


> Biohuumus Taimeramm on pikaajalise toimega - mulda segatuna kestab selle kasulik mõju taimele 3-5 aastat ning seega on selle kasutamine soodsam kui mineraalväetiste kasutamine. Vedel kontsentraat sisaldab samu kasulikke aineid ning selle toimet on läbi kastmise või lehte pritsimise kiiremini näha. Lisaks annab kontsentraadi kasutamine seemnetele idanemisel lisaenergiat, hoogustab kasvu ja juurestiku moodustamist, suurendab vastupanuvõimet, tõstab vitamiinide, valkude ja suhkru sisaldust viljades.


> Erinevalt mineraalväetisest ei saa Taimerammuga taimele üleväetamisega kahju teha.


Taimerammus sisalduv kitinaas on tuntuim keemiliste ja bioloogiliste mõjutuste suhtes vastupidavat kitiini (peamine seente rakukesta ning putukate, lülijalgsete ja vähilaadsete väliskesta moodustav aine) lagundav ensüüm, mistõttu pakub vermihuumuse kasutamine kaitset ka seente ning putukate põhjustatud kahjude eest. Erinevate katsetega on leitud, et humiinaineid sisaldavate preparaatide kasutamine on kapsal ja tomatil vähendanud tõusmepõletikku (põhjustavad mullaseened) nakatumist 3 korda, kartulil mustkärna (põhjustavad mullaseened) esinemist 2 korda, pahknematoodide (ümarussid) arvukus on vähenenud 5-10 korda, kapsaöölase (putukas) surevus tõusis 5 korda, kedriklesta kahjustused baklažaanile vähenesid 20-40%, ning lehetäide arvukuse kasv ristõielistel oli tugevalt pärsitud. Kokkuvõttes aitavad Taimerammus leiduvad ensüümid ja ained suurendada taimede resistentsust, toimivad kahjureid tõrjuvalt ja muudavad taime ka nii mõnelegi kahjurile toksiliseks


> Hästi toidetud taimed on suurema vastupanuvõimega keskkonnatingimustest tuleneva stressi suhtes (näiteks parem põuataluvus). Lisaks aitavad huumusained ühtlustada mullatemperatuuri ning aeglustavad vee aurustumist pinnasest. 


> Tonn mulda viidud allapanusõnnikut annab aastas teravilja ja kartuli saagilisa vastavalt 10-12 kg ja 100-120 kg, samas kui tonn biohuumust suurendab teraviljasaaki 100-200 kg ning kartulisaaki 1600-1800 kg.


> Biohuumusega väetatud pinnases valmib põllukultuuride saak 10-15 päeva varem


> Lillede väetamine biohuumusega muudab need suuremaks, erksamaks ja lisab aroomi.


> Biohuumusega väetatud kultuuridest saadavate toitainete omastatavus paraneb. Tänu paremale söödale suureneb loomade produktiivsus, kaaluiive ja nende tervis on parem.

Taimeramm_pudel
Kontsentraat, 1 l

Hind: 4.17 €

Hind käibemaksuga: 5.00 €

(4.17 € / l)

10_liitrine_kanister
Kontsentraat, 10 l

Hind: 12.50 €

Hind käibemaksuga: 15.00 €

(1.25 € / l)

20_liitrine_kott
Vermihuumus, 20 l*

Hind: 21.67 €

Hind käibemaksuga: 26.00 €

(1.04 € / l)

Kasvuturvas
Kasvuturvas (pH 6,2 - 6,4), 80 l*

Hind: 10.00 €

Hind käibemaksuga: 12.00 €

(0.13 € / l)

*90% turvas, 9,5% vermikompost, kriidisegu, niisutatud kasvustimulaatoriga

*Võib juhtuda, et Tartus kontoris vermihuumust ja kasvuturvast kohe olemas pole. Ostusoovist palume aegsasti teada anda! 


PÕLLUMEESTELE


Eelneval kokkuleppel on võimalus osta Taimerammu kontsentraati ja huumust ka suures koguses! Tooted sobivad mahekasvatusse.

Kontsentraadikulu: 25 l kontsentraati hektari kohta (1:50 vahekorras lahust 1250 l/ha) ning kastma peaks kultuuri iga 2 nädala tagant alates esimese idulehe ilmumisest. 

Kontsentraati müüakse 1 m3 mahutis, mille hinnaks on 458,33 € (käibemaksuga 550 €; 0,46 €/l). Hinnale lisandub mahuti hind (60 €, käibemaksuga 72 €).

Näiteks 20 nädala pikkuse hooaja korral tuleks kasta kultuuri 10 korda. Kontsentraadi kulu hektarile on kogu hooaja peale 250 l. Seega jätkub ühest 1 m3 mahutist kogu hooaja vältel 4 hektari töötlemiseks. Kulu hektarile on 114,58 € (käibemaksuga 137,50 €).

Vermikomposti kulu: 4 t hektarile.

Vermikomposti müüakse 1000 l big bagis hinnaga 708,33 € (käibemaksuga 850 €). Olenevalt niiskussisaldusest kaalub 1 m3 vermikomposti 650-700 kg.

Vermikompost aitab kaasa huumusloomele ja parandab üldist mullaviljakust. Seetõttu võiks vermikomposti kasutada esialgu igal aastal ning jälgida muutuseid. 


NB! Suurematele kogustele on soodsamad hinnad!

KASUTAMINE

TAGASISIDE TAIMERAMMU KASUTAJATELT

2019. aasta kevadel rajati Võrumaal aastaid kasutamata seisnud maale köögiviljapõld. Orashein ja kassitapp kippusid võimust võtma ning perenaise sõnul oli sel aastal saak kesine. Kuna ta rajas peenrad nii, et ühes kasvasid taimed tavaliselt ning selle kõrval olevas peenras lisati külvi alla mõningane kogus Taimerammu vermihuumust, oli näha, et vermihuumusega olid taimede pealsed lopsakamad ning ka peedid-porgandid suuremad kui tavaliselt kasvanud juurikad.

Taimeramm_porgand3
Taimeramm_peet3
Taimeramm_porgandi_peedi_vordlus

8.03.2019 pandi pottidesse kasvama kokku 9 maasika frigotaime. Kahe kuu jooksul (kuni maikuu keskpaigani) kasteti kaht taime juhendi järgi valmistatud mineraalväetise lahusega, kaht Taimerammu kontsentraadist valmistatud lahusega, kaht meeveega ning kolm taime kasvasid täiesti tavaliselt. Esimesena ilmnesid juba aprilli lõpus tavaliste taimde lehtedel toitainete puuduse tunnused ning peagi närbus ka esimene leht. 

Üks väetisega kastetud taim närbus suve alguses, kuid teine jätkas hoogsat lehestiku kasvatamist. Kõik taimed peale väetisega kastetud taimede viljusid ka teistkordselt (saak aprillis-mais ja augustis-septembris). Taimerammuga kasvatatud taimed olid läbi kevade hea kasvuga ning lehtede ühtlane värv lasi eeldada, et ka toitaineid oli piisavalt. Suve teises pooles, kui taimed uuesti õitsema ja viljuma hakkasid, tekkis ka neil taimedel toitainete puudujääk.  Väetiselahusega kastetud taimed erinesid oluliselt ülejäänutest - lehed olid tumerohelised ja suuremad ning viljad tumedamad.

Maasikate_kasvatamise_katse
Maasikate_kasvatamise_katse_2
Maasikate_kasvatamise_katse_3

2019. aasta maikuu teises pooles pandi Tartumaal just kasutusele võetud maale maasika frigotaimed kasvama. Pooled tavaliselt, pooled Taimerammu vermihuumusega. Taimed kasvasid ja viljusid, kuid ripslaste ning kehva pinnase tõttu jäid tavalised taimed üsna kiduraks ning paljud ka hävisid. Vermihuumusega istutusalal hävines ripslaste tõttu küll saak, kuid taimed säilisid.

Taimeramm_maasikate_peenrakatse

V.L. Tartust: Eelmisel aastal kulus mul oma suure aia kastmiseks umbes 15 l kontsentraati. Panin tähele, et see aitas hästi lehetäide vastu ning samuti pole mul kunagi varem nii palju tomateid olnud. Minu aed on küll Taimerammule tänulik.